Ładowanie...

Jak dorosłe dziecko może znieść alimenty od ojca?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2024-06-18

Chciałbym się poradzić w kwestii zniesienia alimentów na dorosłe dziecko od ojca. Obecnie otrzymuję je poprzez komornika, jednak niedługo skończę studia i będę się w stanie samodzielnie się utrzymać. Jak powinienem postąpić, aby prawidłowo zakończyć alimentacje na moją rzecz? Chciałbym zaznaczyć że chcę znieść alimenty od ojca dobrowolnie.

Jak dorosłe dziecko może znieść alimenty od ojca?

 Obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka pełnoletniego

Przedstawioną sprawę można załatwić ugodowo i polubownie. W świetle obowiązujących przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) nie jest ustalony żaden konkretny moment graniczny, do kiedy należy płacić alimenty. Nie jest to kwestia ani ukończenia 18 lat, ani też zakończenia edukacji. Często alimenty są uchylane właśnie w takiej chwili ze względu na fakt, że uznaje się, ze wtedy już osoba uprawniona może samodzielnie się utrzymać, jednakże nie zawsze. Zasadniczo zgodnie z art. 133 K.r.o. rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych w sytuacji, gdy dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzic mógłby uchylić się, jeśli świadczenia alimentacyjne połączone są z nadmiernym dla niego uszczerbkiem lub też dziecko nie dokłada starań do samodzielnego utrzymania się. U każdego możliwość samodzielnego utrzymania się może przypaść w innym czasie, dlatego też nie określono żadnego dokładnego terminu. Tutaj sam Pan uznaje, że będzie w stanie się utrzymać i chce to załatwić. Są więc dwie możliwości co do sposobu postępowania (nie wykluczają się zresztą, a uzupełniają).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umorzenie egzekucji alimentów przez komornika z wniosku uprawnionego

Jako wierzyciel w postępowaniu egzekucyjnym może Pan nim dysponować, jest ono uzależnione od Pana woli. W każdej chwili może Pan do komornika złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego i wówczas komornik przestanie dłużej prowadzić egzekucję alimentów (co najwyżej pozostanie do rozliczenia kwestia kosztów postępowania egzekucyjnego, ale to już sprawa pomiędzy komornikiem a Pana ojcem. Wtedy komornik zaprzestanie egzekucji i nie będzie Pan otrzymywać alimentów. Sprawa jest prosta, krótka i szybka, przy tym całkowicie zależna od Pana woli. Jeśli nigdy już nie zwróci się Pan do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, Pana rodzic nie będzie już płacić alimentów na Pana rzecz. W świetle prawa nadal jednak będzie do tego zobowiązany, bo obowiązek alimentacyjny nie jest uchylany automatycznie, z mocy prawa. Gdyby w przyszłości zmienił Pan zdanie, miałby Pan prawo ponownie zgłosić się do komornika o egzekucję alimentów, jako że obowiązek alimentacyjny nie został uchylony.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Sądowe uchylenie obowiązku alimentacyjnego przez uprawnionego

Jeśli zaś sprawa ma zostać rozstrzygnięta definitywnie, należałoby wnieść pozew do sądu rodzinnego właściwego ze względu na Pana miejsce zamieszkania (nie zameldowania) o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pozew ten może zostać złożony zarówno przez osobę zobowiązaną do płacenia alimentów, jak i uprawnioną do ich otrzymywania. Z oczywistych względów częściej takie pozwy są składane przez osoby zobowiązane do płacenia alimentów. Jeśli zgodzi się Pan na uchylenie alimentów lub sam Pan złoży pozew, a druga strona się zgodzi, sprawa będzie prosta i szybka, rozstrzygnięta na jednej rozprawie. Niedogodnością jest konieczność czekania na termin w sądzie (ale nie powinno to być problemem, jeśli wcześniej u komornika złoży Pan wniosek o umorzenie egzekucji) oraz konieczność zapłaty opłaty od pozwu, która spoczywa na powodzie i uzależniona jest od wartości przedmiotu sporu. Postępowanie takie powinno jednak być proste i szybkie.

Nie ma przeszkód, żeby w odpowiedniej, wybranej przez Pana chwili złożyć wniosek o umorzenie egzekucji, a potem pozew o uchylenie alimentów, lub poprzestać na umorzeniu egzekucji (choć to nie daje całkowitego bezpieczeństwa osobie zobowiązanej do płacenia alimentów).

Przykłady

 

Ania, studentka ostatniego roku prawa

Ania jest studentką ostatniego roku prawa. Do tej pory otrzymywała alimenty od ojca, które były wypłacane poprzez komornika. Zbliżając się do końca studiów, Ania zdała sobie sprawę, że już wkrótce będzie mogła samodzielnie się utrzymać, ponieważ otrzymała ofertę pracy w kancelarii prawniczej. Zdecydowała się więc na zakończenie alimentacji. W pierwszym kroku skontaktowała się z komornikiem i złożyła wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Następnie, aby zakończyć sprawę definitywnie, wniosła pozew do sądu rodzinnego o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Sprawa została szybko rozstrzygnięta na jednej rozprawie, a Ania mogła rozpocząć nowy etap w swoim życiu jako samodzielna prawniczka.

 

Marek, absolwent informatyki

Marek właśnie ukończył studia z informatyki i znalazł dobrze płatną pracę w dużej firmie IT. Przez całe studia otrzymywał alimenty od ojca, jednak teraz, gdy jest w stanie samodzielnie się utrzymać, postanowił zakończyć ten obowiązek. Złożył do komornika wniosek o umorzenie egzekucji alimentów. Chociaż wiedział, że formalnie ojciec wciąż jest zobowiązany do płacenia alimentów, Marek uznał, że w jego sytuacji nie ma potrzeby składania pozwu do sądu. Zadowolony z nowej pracy i samodzielności, Marek cieszył się, że mógł samodzielnie zakończyć obowiązek alimentacyjny.

 

Kasia, przyszła nauczycielka

Kasia kończy studia pedagogiczne i właśnie zaczęła pracę jako nauczycielka w szkole podstawowej. Przez cały okres edukacji otrzymywała alimenty od ojca za pośrednictwem komornika. Zdecydowała, że chce zakończyć ten obowiązek, aby jej ojciec nie musiał dłużej ponosić tego wydatku. W pierwszej kolejności złożyła do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Następnie, aby definitywnie zakończyć sprawę, zdecydowała się na złożenie pozwu do sądu rodzinnego o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Dzięki współpracy obu stron sprawa została szybko i sprawnie załatwiona, co pozwoliło Kasi w pełni skupić się na nowej pracy i samodzielnym życiu.

Podsumowanie

 

Zakończenie obowiązku alimentacyjnego przez dorosłe dziecko może być przeprowadzone zarówno poprzez umorzenie egzekucji alimentów u komornika, jak i sądowe uchylenie tego obowiązku. W obu przypadkach kluczowe jest działanie zgodnie z przepisami prawa i współpraca z odpowiednimi instytucjami, aby proces przebiegał sprawnie i zgodnie z wolą obu stron. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie samodzielności finansowej w sposób zgodny z prawem i z poszanowaniem interesów rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism sądowych, aby ułatwić proces zakończenia obowiązku alimentacyjnego i wszelkie inne kwestie prawne związane z alimentami. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać szybkie i skuteczne wsparcie prawne dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu