Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2022-09-04 • Aktualizacja: 2025-01-18
Sprawa dotyczy obowiązek utrzymania dziecka przez oboje rodziców. Problem dotyczy alimentów dla mojego bratanka. Jego prawnym opiekunem jest matka, która ma niego przyznane sądownie alimenty od ojca w kwocie 750 zł. Chłopak niedawno skończył 18 lat, uczy się w szkole średniej i mieszka w internacie, na weekend przyjeżdża do matki, a co drugi weekend przebywa u ojca. Z chwilą osiągnięcia pełnoletniości ojciec przelał mu alimenty na jego konto, a nie matki. Chłopak musi opłacić internat za bieżący miesiąc, więc poprosił o pieniądze swoją matkę, ona stwierdziła, że ma alimenty od ojca, to niech sobie sam opłaci, ale to jest za mało na całe utrzymanie. Czy jego matka mogła tak postąpić? Ona stwierdziła, że już poniosła koszty w tym miesiącu na jego utrzymanie (ma przedstawić rozliczenia). Z tego co wiem na obojgu rodzicach spoczywa obowiązek utrzymania dziecka, tym bardziej jak mieszka on w intermacie. Chłopak chce zamieszkać u ojca i podać matkę o alimenty, co musi zrobić?
Zgodnie z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”. Natomiast: „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego” (art. 135 § 1 K.r.o.).
Najsilniejszym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców względem małoletniego dziecka. W świetle orzecznictwa dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie. Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.
Z uwagi na powyższe, w przypadku obowiązku alimentacyjnego na dorosłe dziecko, które nie zamieszkuje już z żadnym z rodziców, każdy z rodziców winien w równym zakresie przyczyniać się do utrzymania dziecka. Rodzice więc, którzy faktycznie w równym zakresie sprawują pieczę nad małoletnim, powinni w równym zakresie łożyć na dziecko alimenty. Zarówno więc ojciec, jak i matka powinni dostarczać mu podobne środki lub możliwości finansowe.
Proszę mieć na uwadze, iż w przypadku dziecka pełnoletniego nie możemy już mówić o sprawowaniu pieczy, czy też o ustaleniu miejsca pobytu, dlatego też pełnoletnie dziecko powinno uwzględniać obowiązek alimentacyjny od każdego z rodziców. Jeżeli matka nie chce łożyć na utrzymanie syna, powinien on jak najbardziej wystąpić do sądu rodzinnego miejsca zamieszkania z pozwem o uregulowanie obowiązku alimentacyjnego. Pozew taki nie podlega opłacie, a w pozwie należy wskazać, jakiej kwoty syn będzie się domagał. Pozew należy oczywiście uzasadnić i wykazać, jakie są jego usprawiedliwione potrzeby.
Studia w innym mieście
Kasia, po ukończeniu liceum, rozpoczęła studia w odległym mieście. Mieszka w wynajętym mieszkaniu, a koszty utrzymania (czynsz, wyżywienie, podręczniki) znacznie przekraczają jej możliwości finansowe. Rodzice Kasi, pomimo jej pełnoletności, wciąż są zobowiązani do jej wspierania finansowego, proporcjonalnie do swoich możliwości zarobkowych. Ojciec, zarabiający więcej, pokrywa większą część kosztów, matka dokłada mniejszą kwotę, adekwatną do swoich dochodów. Obie strony rozumieją, że celem jest umożliwienie Kasi ukończenia studiów i usamodzielnienia się.
Choroba uniemożliwiająca pracę
Marek, po maturze, zachorował na przewlekłą chorobę, która uniemożliwia mu podjęcie pracy zarobkowej. Mieszka z jednym z rodziców, ale koszty leczenia i rehabilitacji są bardzo wysokie. W tej sytuacji, oboje rodzice są zobowiązani do alimentacji syna, niezależnie od jego wieku. Sąd, orzekając o wysokości alimentów, bierze pod uwagę nie tylko potrzeby Marka, ale również możliwości finansowe każdego z rodziców.
Nauka zawodu i dorywcze prace
Ania, po ukończeniu szkoły zawodowej, kontynuuje naukę na kursach doszkalających i jednocześnie pracuje dorywczo. Jej zarobki nie wystarczają jednak na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania. Rodzice Ani, widząc jej starania o usamodzielnienie, wspierają ją finansowo, pokrywając część wydatków na mieszkanie i wyżywienie. Rozumieją, że jest to okres przejściowy, a ich pomoc ma na celu ułatwienie Ani wejście na rynek pracy i osiągnięcie pełnej niezależności finansowej.
Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka nie ustaje automatycznie z chwilą osiągnięcia przez nie pełnoletności. Kluczowym czynnikiem decydującym o trwaniu tego obowiązku jest zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Oznacza to, że rodzice są zobowiązani do wspierania finansowego swoich pełnoletnich dzieci, jeśli te kontynuują naukę, chorują, są niepełnosprawne lub z innych uzasadnionych przyczyn nie mogą podjąć pracy i zapewnić sobie środków do życia. Zakres tego wsparcia zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych każdego z rodziców. W sytuacji, gdy rodzice nie wywiązują się z tego obowiązku, pełnoletnie dziecko ma prawo dochodzić swoich roszczeń alimentacyjnych na drodze sądowej, składając pozew o uregulowanie obowiązku alimentacyjnego. Warto pamiętać, że celem alimentów jest zapewnienie dziecku warunków do rozwoju i usamodzielnienia się, a nie bezterminowe utrzymywanie go.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach rodzinnych, a w szczególności dotyczących alimentów na pełnoletnie dziecko? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą zrozumieć zawiłości prawa rodzinnego i doradzą, jakie kroki podjąć w Twojej sprawie. Zapewniamy poufność i indywidualne podejście do każdego klienta.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu