Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2022-11-06 • Aktualizacja: 2025-01-18
Obecnie płacę alimenty ustanowione wyrokiem sądu. Dodatkowo ciąży na mnie również nakaz komorniczy dotyczący alimentów. Na dziś nie mam żadnych zaległości. Matka małoletniego na tamten czas złożyła wniosek o nakaz komorniczy, wiele lat temu, w obawie o zaległości. Syn, na którego łożę alimenty, podjął pracę, jasno zadeklarował, że nie ma zamiaru kontynuować nauki. Jak mogę się ubiegać o zniesienie alimentów na syna, który ma 22 lata?
Wszystko zależy od tego, czy syn dalej się uczy i czy jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jeżeli nie pobiera już nauki i podjął pracę zarobkową, to obowiązek alimentacyjny powinien ulec uchyleniu. Wszystko także zależy od Państwa woli w zakresie łożenia alimentów- obowiązek alimentacyjny nie jest bowiem określony żadnym sztywnym terminem – zależy od możliwości samodzielnego utrzymania się dziecka.
Zgodnie z treścią art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.
Zgodnie natomiast z treścią art. 133 § 1 „rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania”.
Artykuł 133 § 1 przewiduje szczególną przesłankę alimentacji dzieci przez rodziców. Jest nią niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko. Jednak rodzice nie są zobowiązani świadczyć alimentów, jeżeli dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania (zob. art. 103).
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym sztywnym terminem i nie ustaje w związku z osiągnięciem przez dziecko określonego wieku lub stopnia wykształcenia. Zasadniczą okolicznością, od której zależy trwanie bądź ustanie tego obowiązku, jest to, czy dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Rodzice mogą być zobowiązani świadczyć alimenty dziecku pełnoletniemu w szczególności, jeżeli kształci się, jest dotknięte niepełnosprawnością lub chorobą. W orzecznictwie wskazuje się, że orzekając o tym obowiązku należy brać pod uwagę, czy osobiste zdolności i cechy charakteru dziecka pełnoletniego pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie kształcenia.
W nauce prawa podnosi się, że wprowadzenie komentowanej regulacji „stanowi podsumowanie orzecznictwa Sądu Najwyższego, który pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów dopuszczał możliwość uchylenia się przez rodziców od obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka, jeżeli nie dokłada ono starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się. Sytuacja taka ma miejsce, na przykład gdy pełnoletnie dziecko, już przygotowane do pracy, zaniedbuje studia, z własnej winy nie zdając egzaminów (…)” (tak J. Zatorska, Komentarz do zmiany art. 133, Nb 3).
Wskazuje się, że w danych okolicznościach takim zachowaniem może być m.in. „nieuczestniczenie w zajęciach studenckich i brak pozytywnych wyników egzaminów i zaliczeń, powtarzanie roku, niepodjęcie studiów pomimo uzyskania środków finansowych na zapłatę czesnego albo czynszu na najem mieszkania, podejmowanie studiów na kolejnym kierunku itd.” (tak J. Haberko, Charakter prawny relacji, s. 54).
Z uwagi na to, jeżeli syn zakończył naukę i podjął pracę zarobkową, może Pan uchylić obowiązek alimentacyjny. Aby tego dokonać, musi Pan złożyć do sądu rejonowego miejsca zamieszkania syna pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, wskazując w uzasadnieniu, iż syn podjął pracę zarobkową i utrzymuje się samodzielnie, a także przedłożyć na tę okoliczność dowody – zeznania świadków, dokumenty itp. Jeżeli jest Pan w stanie z synem się porozumieć, mogą Państwo udać się do mediatora, która sporządzi ugodę o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego i skieruje ją do sądu w celu zatwierdzenia – postępowanie takie jest znacznie szybsze niż sprawa sądowa, wymaga jednak zgody syna.[PRZYCiSK_2]
Pan Jan płacił alimenty na syna, Marka, do momentu ukończenia przez niego liceum. Marek nie zdecydował się na studia, lecz podjął pracę jako mechanik samochodowy w lokalnym warsztacie. Zarabia na tyle dobrze, że jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Pan Jan, widząc samodzielność syna, złożył pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, który sąd uwzględnił.
Pani Anna opłacała studia córce, Kasi, jednocześnie płacąc zasądzone alimenty. Kasia studiowała architekturę, jednak po dwóch latach zrezygnowała ze studiów i znalazła pracę w biurze projektowym. Mimo że nie zdobyła dyplomu, jej praca zapewnia jej stabilne dochody. Pani Anna, po rozmowie z córką i upewnieniu się, że Kasia radzi sobie finansowo, złożyła wniosek o zniesienie alimentów, który został pozytywnie rozpatrzony przez sąd.
Pan Piotr płacił alimenty na syna, Tomka, który studiował informatykę. W trakcie studiów Tomek założył własną firmę programistyczną, która zaczęła przynosić znaczne zyski. Syn stał się niezależny finansowo, a nawet zaczął pomagać ojcu w drobnych problemach finansowych. W tej sytuacji, pan Piotr, po konsultacji z prawnikiem, złożył pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, który sąd rozpatrzył pozytywnie, biorąc pod uwagę fakt, że syn osiągnął pełną samodzielność finansową dzięki własnej inicjatywie i pracy.
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony sztywnym terminem, takim jak osiągnięcie pełnoletności czy ukończenie określonego etapu edukacji. Kluczowym czynnikiem decydującym o ustaniu tego obowiązku jest zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się. Oznacza to, że jeśli dziecko, niezależnie od wieku, podejmie pracę zarobkową i będzie w stanie zaspokajać swoje podstawowe potrzeby finansowe, rodzic może ubiegać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
Potrzebujesz porady prawnej w zakresie alimentów, ich zniesienia lub innych kwestii rodzinnych? Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Nasi doświadczeni prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym odpowiedzą na Twoje pytania, pomogą Ci zrozumieć zawiłości prawne i doradzą, jakie kroki podjąć w Twojej sprawie. Zapewniamy poufność i profesjonalizm.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu