Ładowanie...

Jaka wysokość alimentów na dziecko przy zarobkach 7 tys. zł

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2024-04-02

Od 2 lat pracuję jako kierowca zawodowy na trasach międzynarodowych. Moje zarobki to średnio 7 tys. zł miesięcznie. Pod koniec ubiegłego roku moja partnerka, z którą nie mamy ślubu, zaszła w ciążę. Jest na zwolnieniu lekarskim, dostaje 2,2 tys. zł. Do porodu 2 miesiące, my się rozstaliśmy z mojej winy. Ona chce teraz zasądzić 2 tys. zł alimentów na utrzymanie dziecka. Ja nie posiadam żadnych dóbr materialnych, mieszkanie jest jej. Dodatkowo wszystkie kwestie związane z remontami, kupno sprzętu do mieszkania i związane z tym raty były od zawsze na mojej głowie. Płacę 2 tys. zł rat miesięcznie. Jakiej wysokości alimentów na dziecko mogę się spodziewać, jeśli dojdzie do rozprawy? Podwyższenia? Czy ta suma jest w ogóle realna?

Jaka wysokość alimentów na dziecko przy zarobkach 7 tys. zł

Płacenie rat na utrzymanie partnerki

Na pewno przeciwko Panu przemawia opłacanie alimentów (rat) w kwocie 2000 zł. Płacąc je, wskazuje Pan, iż stać Pana na taki wydatek, a to z kolei, jak można domniemywać, zostanie wykorzystane przeciwko Panu w sprawie o alimenty. Powyższe można jednak wykorzystać w sprawie o alimenty, wskazując, iż część środków była przekazywana także na utrzymanie matki, z uwagi na to, że była na zwolnieniu lekarskim. Nie mam bowiem wątpliwości, że matka będzie miała coraz to wyższe wymagania co do wysokości alimentów. Bez wątpienia ustalenie alimentów w kwocie 2000 zł na nowonarodzone dziecko jest poziomem bardzo wysokim, rzadko spotykanym, nawet wśród dobrze zarabiających.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów jest bowiem zależna nie tylko od Pańskich możliwości zarobkowych i majątkowych, ale także od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka. Z treści opisu wynika, że nie posiada Pan żadnych dóbr materialnych, co powoduje, że Pańska ocena będzie ograniczała się do Pańskich możliwości zarobkowych. Bez wątpienia uzyskiwane wynagrodzenie na poziomie 7000 zł jest wynagrodzeniem wysokim i, jak mniemam, adekwatnym do Pańskiej sytuacji materialnej.

Co do wysokości alimentów na dziecko, to zasadne byłoby ustalenie jakie są usprawiedliwione potrzeby dziecka, tak te codzienne, tygodniowe, jak i miesięczne. Istotne znaczenie ma także wyprawka. Czy kupowane przez matkę rzeczy są nowe, czy też używane? Jakich firm mają być to rzeczy? O ile bowiem dotychczas nie żyliście Państwo na wysokim poziomie, trudno oczekiwać, by wózek z gondolą kupić za 2500–3000 zł, w sytuacji kiedy można go już kupić za około 800–1000 zł. Podobne różnice występują niemal z każdą rzeczą, która dziecku będzie potrzebna przez kolejne 2–3 lata. Na Pańskim miejscu domagałbym się od matki dziecka przedstawienia tzw. zestawienia wydatków tak na nią, jak i na dziecko. Winien Pan także dokonać zestawienia swoich wydatków. Im rzetelniej dokona Pan zestawienia kosztów utrzymana dziecka oraz swoich, tym większa szansa na ustalenie alimentów na etapie przedsądowym, a w razie braku zgody ze strony matki – na ustalenie alimentów na poziomie, jaki Pana będzie satysfakcjonował.

Istota świadczenia alimentacyjnego polega na zapewnieniu środków wychowania i utrzymania osoby uprawnionej do takiego świadczenia, a nie osoby, która opiekuje się osobą uprawnioną. Zasądzenie świadczenia pieniężnego w wysokości wykraczającej poza zakres usprawiedliwionych potrzeb małoletniego dziecka w mojej ocenie narusza istotę tego świadczenia.

Wszystko jest oczywiście uzależnione jest od tego, czy dziecko musi brać jakieś drogi leki, czy też niezbędne jest zatrudnienie niańki, jakie możliwości zarobkowe i majątkowe mają osoby zobowiązane. W mojej ocenie, mając na uwadze Pańskie zarobki, może Pan liczyć na alimenty bliższe 1200 zł.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Przykład 1 - Sprawa Kasi i Marka

Kasia i Marek rozwiedli się, mając wspólnie 4-letnią córkę. Marek pracuje jako programista, zarabiając 7 tys. zł netto miesięcznie. Kasia, będąc na pół etatu, zarabia 2,5 tys. zł. Marek początkowo zasugerował 1000 zł miesięcznych alimentów na dziecko, argumentując to równym podziałem kosztów opieki i wychowania córki. Po przedstawieniu przez Kasię zestawienia miesięcznych wydatków na dziecko, uwzględniających zajęcia dodatkowe, ubezpieczenie zdrowotne oraz codzienne potrzeby, zgodzili się na kwotę 1500 zł. W ich przypadku, rozsądne uwzględnienie zarówno potrzeb dziecka, jak i możliwości finansowych ojca, pozwoliło dojść do porozumienia bez konieczności interwencji sądu.

 

Przykład 2 - Sytuacja Anny i Jakuba

Anna i Jakub mają wspólnie syna, 6-letniego Michała. Po rozstaniu, Jakub, zarabiający jako kierownik projektu 7 tys. zł netto, został poproszony o alimenty w wysokości 2000 zł miesięcznie. Argumentował, że przy swoich wydatkach, w tym kredycie mieszkaniowym, nie jest w stanie płacić tak wysokiej kwoty. Po serii mediacji, podczas których dokonano szczegółowego przeglądu kosztów utrzymania Michała, w tym opieki po szkole, lekcji języka angielskiego i piłki nożnej, ustalono kwotę 1300 zł. To rozwiązanie uwzględniło standard życia, do którego Michał był przyzwyczajony, jednocześnie nie obciążając nadmiernie budżetu Jakuba.

 

Przykład 3 - Historia Magdy i Tomka

Magda i Tomek nie byli małżeństwem, ale mają wspólnie 2-letnią córkę, Lenę. Po rozstaniu, Magda zasugerowała alimenty w wysokości 1800 zł, opierając się na zarobkach Tomka, wynoszących 7 tys. zł miesięcznie. Tomek, który również opłaca kredyt mieszkaniowy i samochodowy, początkowo uznał tę kwotę za zbyt wysoką. Jednak po przedstawieniu szczegółowych wydatków na Lenę, w tym na żłobek, odzież, zabawki i planowane zajęcia rozwijające, zgodził się na kwotę 1600 zł. W tym przypadku kluczowe było dokładne przedstawienie realnych kosztów wychowania dziecka, co pozwoliło Tomkowi zrozumieć potrzeby córki i odpowiednio dostosować wsparcie finansowe.

Podsumowanie

Podsumowując, wysokość alimentów na dziecko, przy zarobkach 7 tys. zł miesięcznie, zależy od wielu czynników, w tym od usprawiedliwionych potrzeb dziecka i możliwości finansowych rodzica. Przedstawione przypadki pokazują, że dokładne rozpatrzenie wydatków na dziecko oraz otwartość na negocjacje mogą prowadzić do ustalenia adekwatnej kwoty alimentów, zadowalającej obie strony. Warto pamiętać, że kluczowe jest dobro dziecka oraz znajdowanie sprawiedliwego kompromisu między potrzebami dziecka a realiami finansowymi rodziców.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej alimentów na dziecko lub pomocy w sporządzeniu odpowiednich pism? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących profesjonalne wsparcie i indywidualne podejście do Twojej sytuacji. Zapewniamy szybką i skuteczną pomoc prawną, dostosowaną do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu