Ładowanie...

Zmiana wierzyciela alimentacyjnego - formalności i korzyści

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2024-07-02

Mam 23 lata, studiuję i nie pracuję. Obecnie ojciec przelewa alimenty mamie. Niestety nie płaci na mnie pełnych alimentów, a czasami wcale ich nie przekazuje. Komornik polecił mi przeniesienie alimentów na mnie, abym mogła to uregulować. Jak wygląda w tej sytuacji sprawa w sądzie o przeniesienie alimentów? Czy to formalność, czy muszę pojawić się na rozprawie?

Zmiana wierzyciela alimentacyjnego - formalności i korzyści

Obowiązek alimentacyjny wobec dorosłego dziecka

Sprawa alimentów po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności nie wymaga sprawy sądowej. Jak rozumiem, egzekucja jest w toku.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka nie jest ograniczony żadnym terminem, w szczególności dojściem alimentowanego do pełnoletności. Nie jest też związany stopniem wykształcenia w tym sensie, że uprawniony nie traci prawa do alimentowania z chwilą uzyskania określonego podstawowego lub średniego wykształcenia. Jedyną okolicznością, od której uzależnione jest trwanie bądź ustanie tegoż obowiązku, jest możliwość samodzielnego utrzymania się dziecka. W szczególności nie traci prawa do alimentowania przez rodziców dziecko, które osiągnęło pełnoletność, jeżeli chce ono kontynuować naukę oraz jego osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie edukacji. Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka ustaje, dopiero gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową, co z reguły wiąże się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej, przy czym możliwość podjęcia pracy zarobkowej nie może być rozważana w oderwaniu od osobistej i życiowej sytuacji uprawnionego.

Stosownie do treści art. 797 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wierzyciel to dysponent postępowania egzekucyjnego, a organ egzekucyjny związany jest treścią wniosku wierzyciela, zarówno co do egzekwowanego świadczenia, jak i sposobu jego egzekucji. Nie sposób zatem przenosić ciężar odpowiedzialności na komornika sądowego, który działa w ramach porządku prawnego, ale i woli wierzyciela.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana wierzyciela alimentacyjnego

W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia powinna nastąpić wyłącznie jemu bezpośrednio. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczenia sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego – dowód osobisty, akt urodzenia. Komornik powinien zmienić wierzyciela na tej podstawie.

Przykłady

Studentka poszukująca niezależności finansowej

Mam na imię Kasia, mam 23 lata i studiuję na drugim roku prawa. Dotychczas alimenty od mojego ojca przechodziły przez moją mamę, która miała przekazywać mi te pieniądze. Niestety, z różnych powodów często nie dostawałam pełnej kwoty, a czasami w ogóle nie widziałam tych pieniędzy. Postanowiłam skonsultować się z komornikiem, który doradził mi przeniesienie alimentów bezpośrednio na mnie. Dzięki temu mogłam bezpośrednio zarządzać swoimi finansami. Proces w sądzie był formalnością – przedstawiłam dowód osobisty i akt urodzenia, co było wystarczające do zmiany wierzyciela.

 

Niezależność finansowa po osiągnięciu pełnoletności

Nazywam się Michał, mam 24 lata i jestem studentem informatyki. Alimenty, które powinienem otrzymywać od ojca, do tej pory były przesyłane na konto mojej mamy. Często zdarzało się, że mama miała problemy z terminowym przekazywaniem mi tych pieniędzy. W końcu zdecydowałem się na przeniesienie alimentów bezpośrednio na moje konto. Komornik poinformował mnie, że wystarczy kilka dokumentów, takich jak dowód osobisty i akt urodzenia, aby dokonać zmiany wierzyciela. Nie musiałem stawiać się na rozprawie, wszystko załatwiłem urzędowo.

 

Problemy z przekazywaniem alimentów

Mam na imię Anna, mam 22 lata i studiuję psychologię. Alimenty od ojca były przesyłane na konto mojej mamy, ale często miałam problemy z otrzymaniem pełnej kwoty na czas. Skonsultowałam się z komornikiem, który poradził mi przeniesienie alimentów na moje własne konto. Okazało się, że nie muszę iść do sądu, wystarczyło dostarczyć dowód osobisty i akt urodzenia. Teraz mam pewność, że pieniądze trafiają bezpośrednio do mnie i mogę nimi swobodnie dysponować, co ułatwia mi planowanie budżetu i pokrycie bieżących wydatków związanych ze studiami.

Podsumowanie

Zmiana wierzyciela alimentacyjnego na pełnoletnie dziecko jest prostym procesem, który nie wymaga postępowania sądowego. Wystarczą odpowiednie dokumenty, takie jak dowód osobisty i akt urodzenia, aby komornik mógł zmienić adresata świadczeń alimentacyjnych. Dzięki temu uprawniony ma bezpośredni dostęp do swoich alimentów, co ułatwia zarządzanie finansami i zapewnia większą niezależność.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism prawnych, aby ułatwić Ci proces przeniesienia alimentów i zarządzanie finansami. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu