Ładowanie...

Zerwanie porozumienia w sprawie alimentów i nowe żądania żony

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2022-10-16

Doszło do rozpadu małżeństwa. Nie było jeszcze rozprawy rozwodowej. Z mojej inicjatywy (męża) doszło do negocjacji sądowej, podczas której ustalona została wysokość alimentów (znacznie wyższa niż prawdopodobnie ustaliłby sąd) oraz opieka naprzemienna nad dziećmi. Żona nie pracuje i broni się przed podjęciem pracy, pomimo tego że jest sprawna i wykształcona. Niestety, w ostatnich dniach żona jednostronnie i nieoficjalnie zerwała porozumienie w sprawie alimentów i oświadczyła, że ustalenia z negocjacji ją nie interesują. Rozpoczął się z jej strony festiwal żądań. Ja dążę do polubownego załatwienia sprawy (nie ma to nic wspólnego z ewentualną winą za rozpad małżeństwa). Wobec tego mam pytania: Czy wobec zerwania przez żonę ustaleń zawartych w negocjacjach mogę wystąpić oficjalne o odstąpienie od nich i wezwać żonę do przystąpienia do nowych rozmów? Czy mam prawo do złożenia pozwu do sądu o ustalenie wysokości alimentów, aby to sąd je ustalił i zakończył ten festiwal żądań? Jak to należałoby przeprowadzić?

Zerwanie porozumienia w sprawie alimentów i nowe żądania żony

Wezwanie żony do podjęcia negocjacji co do alimentów

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), Kodeksu cywilnego (K.c.), Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.)

Zawsze ma Pan prawo wezwać żonę do podjęcia rozmów zmierzających do polubownego rozwiązania sporu. O ile jednak została zawarta już ugoda, którą sąd zaakceptował, to w chwili obecnej zasadnym byłoby wystąpienie do sądu z żądaniem zmiany alimentów (poprzez, jak mniemam, ich obniżenie) i być może z wnioskiem o uregulowanie lub zmianę kontaktów z dziećmi. W ramach składanych pism należałoby wnieść o przeprowadzenie mediacji. Jeżeli żona wycofała się z ugody jeszcze przed jej zatwierdzeniem przez sąd, to może Pan żądać skierowania Państwa na ponowną mediację, ale musi mieć Pan świadomość, że jeśli żona odmów, sąd nie może jej przymusić. Na Pańskim miejscu zacząłbym nagrywać żonę i jej co raz to większe żądania, by następnie móc się takimi dowodami posłużyć przed sądem.

Ustalenie alimentów przez sąd

Co do ustalenia alimentów: jeżeli sąd nie zatwierdził ugody, to można płacić alimenty w kwocie przez siebie uznanej i czekać na ruch ze strony żony. Proszę mi wierzyć, że tego rodzaju zachowanie, tj. płacenie alimentów wedle swojego uznania, zmobilizuje Pańską żonę, jako uprawnioną, do wystąpienia z powództwem o alimenty.

Formalnie mógłby Pan wnioskować o uregulowanie kwestii alimentów, powołując się na art. 189 K.p.c., tj. ustalenie wysokości alimentów na dzieci, ale faktycznie uważam, że rozstrzygniecie w tej sprawie może Pan zastąpić płaceniem alimentów wedle własnego uznania. Jeśli żona uzna, że płaci Pan za mało, wówczas będzie Pan pozwanym w sprawie i będzie mógł domagać się ustalenia alimentów w kwocie przez Pana płaconej. Ja osobiście polecam płatność alimentów w kwocie przez siebie ustalonej.

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu