Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2024-12-29
Syn niedawno skończył 18 lat. Jego ojciec płaci przez komornika alimenty w kwocie 700 złotych miesięcznie. Ojciec prawdopodobnie wystąpił do sądu rodzinnego w Warszawie o zniesienie obowiązku alimentacyjnego – niestety zawiadomienie powtórne (pierwszego nie dostałam) o korespondencji sądowej adresowane do syna odebrałam ze skrzynki pocztowej po terminie i pismo zostało odesłane ze skutkiem doręczenia. Co w tej sytuacji powinien syn zrobić – pojechać do sądu i prosić o sprawdzenie, jaka była treść korespondencji?
Czy może złożyć pozew o podwyższenie alimentów w odpowiedzi na to pismo? Syn uczy się w „liceum w chmurze”, korzysta z korepetycji, których koszt miesięczny wynosi ok. 900 złotych.
Rzeczywiście w opisanej sytuacji najlepiej będzie, jeśli syn pojawi się w sądzie i poprosi o dostęp do akt. Wprawdzie z dużym prawdopodobieństwem dziś mija termin na złożenie odpowiedzi na pozew, ale zawsze warto zorientować się, co zostało do sądu złożone. Zgodnie z art. 2051 Kodeksu postępowania cywilnego „przewodniczący zarządza doręczenie pozwu pozwanemu i wzywa go do złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie nie krótszym niż dwa tygodnie”. Mógł jednak wyznaczyć dłuższy termin, więc nic straconego. Jeśli jednak syn pójdzie do sadu dzisiaj, a termin będzie dwutygodniowy (upływa dziś), to sugeruję złożenie odpowiedzi na pozew na poczcie listem poleconym jeszcze dziś.
Ważne, by w odpowiedzi na pozew dołączyć zaświadczenie ze szkoły oraz oświadczenie korepetytora z rachunkami. Gdyby terminu nie udało się dotrzymać, to sugeruję mimo wszystko złożyć pismo, ale w części wstępnej wskazać powód przekroczenia terminu. Wprawdzie zgodnie z przepisami przewodniczący zarządza zwrot odpowiedzi na pozew złożonej z uchybieniem terminu, ale może przyjąć dokument jako pismo w sprawie. Ponad to nie będzie mógł uznać, że syn nie wdał się w spór i wdać wyroku zaocznego.
Jeśli chodzi o powództwo wzajemne, to jest możliwe złożenia go w piśmie stanowiącym odpowiedź na pozew. Zgodnie z art. 204 Kodeksu postępowania cywilnego powództwo wzajemne jest dopuszczalne, jeżeli roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Powództwo wzajemne można wytoczyć nie później niż w odpowiedzi na pozew, a jeżeli jej nie złożono – w sprzeciwie od wyroku zaocznego albo przy rozpoczęciu pierwszego posiedzenia, o którym zawiadomiono albo na które wezwano pozwanego.
Z całą pewnością mamy tu roszczenie związane z roszczeniem powoda. Jeśli termin na udzielenie odpowiedzi na pozew nie upłynął, to powództwo wzajemne należy złożyć na pierwszej rozprawie.
Zaniedbany odbiór przesyłki sądowej
Matka, zajęta codziennymi obowiązkami, nie zauważyła, że w skrzynce pocztowej leży powiadomienie o przesyłce sądowej skierowane do jej pełnoletniego syna. Termin na odbiór przesyłki minął, a pismo zostało zwrócone do sądu ze skutkiem doręczenia. Syn, dowiadując się o sprawie, udał się do sądu, by sprawdzić treść dokumentu. Okazało się, że ojciec wystąpił o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Dzięki szybkiej reakcji, złożył odpowiedź na pozew, załączając dowody na ponoszone przez siebie koszty edukacyjne.
Przesyłka wraca do sądu – co dalej?
Syn zignorował powiadomienie o przesyłce sądowej, myśląc, że to nieistotna korespondencja. Gdy matka po czasie zauważyła, że to ważne pismo dotyczące alimentów, było już za późno na jego odbiór. Syn udał się do sądu, by dowiedzieć się, co zostało wysłane. Sprawa dotyczyła zmniejszenia alimentów, jednak dzięki zebranym dokumentom o jego wydatkach związanych z nauką, udało mu się wnieść wniosek o ich podwyższenie.
Powództwo wzajemne jako odpowiedź
Kiedy syn nie odebrał w terminie przesyłki sądowej, sprawa o zniesienie alimentów przeszła bez jego udziału. Zorientował się jednak szybko, że może odpowiedzieć na pozew w sądzie i złożyć własne powództwo o podwyższenie alimentów. Złożył w sądzie odpowiednie dokumenty, w tym zaświadczenia o swoich wysokich kosztach edukacyjnych i utrzymaniowych, co mogło wpłynąć na decyzję sądu w jego sprawie.
Brak odbioru przesyłki sądowej może mieć poważne konsekwencje, takie jak utrata możliwości obrony w sprawie sądowej czy wydanie wyroku zaocznego. W przypadku korespondencji dotyczącej alimentów, pełnoletnie dziecko powinno jak najszybciej skontaktować się z sądem, aby poznać treść dokumentów i podjąć odpowiednie kroki prawne, w tym ewentualnie złożyć powództwo wzajemne. Szybka reakcja i staranne zebranie dowodów mogą pomóc w korzystnym zakończeniu sprawy.
Potrzebujesz szybkiej pomocy prawnej online lub profesjonalnego pisma procesowego? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci zapewnią Ci kompleksowe wsparcie i gotowe rozwiązania dostosowane do Twojej sprawy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu