Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Michał Berliński • Opublikowane: 2024-11-28
Mam pytanie dotyczące alimentów. Mój ojciec nie płacił na nas alimentów, tylko robił to Fundusz alimentacyjny. W 2020 r. zrezygnowałam z pobierania alimentów. Ku mojemu zdziwieniu przed tygodniem otrzymałam 2 przelewy od komornika zajmującego się sprawą, ale na przekazie widnieje też nazwisko mojego ojca. Skontaktowałam się telefonicznie z komornikiem, który mi powiedział, że widocznie dłużnik wpłacił pieniądze i dlatego dostałam przelewy. Ta sytuacja budzi moje wątpliwości. Skoro nie pobieram alimentów już 4 lata oraz były one wypłacane z funduszu, to dlaczego dostałam te pieniądze? Komornik nie odpowiedział też na pytanie: czy pobrać te pieniądze, czy z nich zrezygnować? Proszę mi doradzić, co powinnam zrobić?
Na samym wstępie należy wskazać, iż komornik prowadzi swoje postępowania egzekucyjne w oparciu o tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym zaś jest m.in. wyrok sądu (nakaz zapłaty, nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym), który został przez sąd zaopatrzony w klauzulę wykonalności celem skierowania egzekucji świadczenia do organu egzekucyjnego, jakim jest komornik. Komornik otrzymuje od wierzyciela wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oryginałem tytułu wykonawczego i tylko na tej podstawie może wszcząć i prowadzić egzekucję. Zgodnie z treścią art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) komornik nie jest organem uprawnionym do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Komornik jest jedynie organem wykonawczym, który został wyposażony w narzędzia, za pomocą których egzekwuje należności na rzecz wierzyciela.
Wierzycielem w tym przypadku jest Pani, Pani rodzeństwo, a także Fundusz alimentacyjny. Nie bardzo rozumiem, o czym Pani mówi, wskazując, że zrezygnowała Pani z alimentów od ojca. Czy wobec tego złożyła Pani wniosek u komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego? Jeśli nie, to komornik dalej ma obowiązek wysyłać wyegzekwowane należności na rachunek bankowy wierzyciela, bez zmian.
Jeśli dłużnik – Pani ojciec wpłaca jakąkolwiek kwotę, ta w pierwszej kolejności trafia do Państwa na alimenty bieżące, czyli za dany miesiąc. Gdy kwota ta jest większa, pozostała część trafia do Funduszu Alimentacyjnego za zwrot wypłaconych środków z Funduszu, a w trzeciej kolejności wypłaca się alimenty zaległe względem dzieci, czyli już do Pani. Jeśli Fundusz został już spłacony w całości, to najpierw komornik wypłaca środki do Pani na alimenty bieżące, a potem na zaległe.
Kwestie dotyczące obowiązku alimentacyjnego regulowane są przez przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Art. 128 ustanawia jako ogólną zasadę obowiązek dostarczania środków utrzymania (w miarę potrzeby także środków wychowania), obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. W przepisach brak jest wskazania dotyczącego wieku dziecka, wraz z którym ów obowiązek ustaje. Co więcej, obowiązek alimentacyjny nie wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności czy też ukończenia nauki, np. ukończenia studiów i zdobycie tytułu magistra.
To, kiedy obowiązek alimentacyjny rodziców względem dziecka (również pełnoletniego) wygasa, zależy przede wszystkim od tego, czy dziecko może utrzymać się samodzielnie i od tego, czy znajduje się ono w stanie niedostatku. W swoim orzeczeniu Sąd Najwyższy (tym i w wielu innych) z dnia 31 stycznia 1986 r. (sygn. akt. III CZP 78/85) wyjaśnia m.in.: „obowiązek alimentacyjny rodziców kończy się z momentem, w którym dziecko – z reguły po uzyskaniu wykształcenia i przygotowania do określonego zawodu – jest w stanie utrzymać się samodzielnie”.
Zatem jeśli chce Pani zrezygnować z alimentów bieżących – proszę napisać wniosek do komornika o umorzenie postępowania w zakresie alimentów bieżących. To samo może Pani zrobić z zaległościami – tutaj oczywiście nie musi ich Pani umarzać, decyzja należy do Pani, bowiem do czasu, w którym nie była Pani w stanie się samodzielnie utrzymać, te jak najbardziej się Pani należały. Co do bieżących – jeśli obecnie jest Pani w stanie się samodzielnie utrzymać, umorzyłbym alimenty, po prostu z nich zrezygnował, ale decyzja należy do Pani.
Gdy zrezygnuje Pani z alimentów, komornik umorzy postępowania i naliczy Pani ojcu opłatę. W sprawach o egzekucję świadczeń powtarzających się w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela dłużnika obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Jeśli zatem składała Pani już wniosek u komornika o umorzenie postępowania w zakresie całości lub alimentów bieżących czy też zaległych – te nie powinny do Pani trafiać. Jeśli jednak nie – działanie to jest jak najbardziej prawidłowe.
Nagła wpłata po latach
Ewa była zaskoczona, gdy otrzymała przelew alimentacyjny od komornika, mimo że od lat nie pobierała alimentów od ojca. Wcześniej, kiedy była jeszcze studentką, alimenty były wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny, ale teraz, mając już stabilne dochody, nie potrzebowała tych środków. Okazało się, że ojciec wpłacił zaległości, a komornik, nie mając informacji o rezygnacji z alimentów, przekazał pieniądze Ewie.
Zaległe alimenty po ślubie
Marta, po wyjściu za mąż i rozpoczęciu samodzielnego życia, przestała ubiegać się o alimenty od ojca, które wcześniej były wyegzekwowane przez komornika. Po trzech latach nagle dostała przelew z tytułu alimentów zaległych, co wywołało u niej zdziwienie. Nie była pewna, czy powinna przyjąć te środki, ponieważ już nie była w potrzebie finansowej. Skontaktowała się z komornikiem, by ustalić, co powinna z nimi zrobić.
Rezygnacja z alimentów, ale komornik nadal działa
Janek, po ukończeniu studiów i podjęciu pracy, postanowił zrezygnować z alimentów od ojca. Napisał wniosek o umorzenie egzekucji bieżących alimentów, ale zapomniał o zaległych. Komornik nadal przekazywał mu pieniądze z zaległych świadczeń, co spowodowało u Janka wątpliwości, czy powinien z nich skorzystać, skoro teraz samodzielnie się utrzymuje.
Jeśli otrzymasz alimenty od komornika po wielu latach, warto sprawdzić, czy dotyczą one bieżących czy zaległych należności. W przypadku rezygnacji z dalszego pobierania alimentów, konieczne jest złożenie wniosku o umorzenie postępowania, aby uniknąć niepotrzebnych przelewów i naliczania kosztów egzekucji. Decyzja, czy przyjąć te środki, zależy od Twojej aktualnej sytuacji życiowej i finansowej.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism dotyczących alimentów, postępowań komorniczych i umorzeń egzekucji. Nasz zespół prawników pomoże Ci rozwiązać wszelkie wątpliwości związane z Twoją sprawą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
3. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 31 stycznia 1986 r., sygn. akt. III CZP 78/85
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu