Kategorie
Alimenty na dziecko Alimenty na żonę Alimenty na męża Alimenty na rodzica Zaległości alimentacyjne Wysokość alimentów Uchylenie alimentów Alimenty na wnuki InneAutor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2024-01-08 • Aktualizacja: 2025-03-14
Jestem mężatką, zdradziłam męża i mam dziecko z innym. Mąż dowiedział się o zdradzie po kilku miesiącach po narodzinach dziecka, więc dziecko ma jego nazwisko. Na razie mój mąż ze mną wychowuje dziecko, ale czy mogę starać się o alimenty na dziecko od ojca biologicznego?
W pierwszej kolejności wskazuję, że aby pociągnąć biologicznego ojca do odpowiedzialności i nałożyć na niego obowiązek alimentacyjny, należy formalnie ustalić jego ojcostwo. Procedurę postępowania powinna więc Pani rozpocząć od zaprzeczenia ojcostwa męża i ustalenia ojcostwa biologicznego ojca. W postępowaniu o ustalenie ojcostwa, może także wystosować roszczenie o nałożenie obowiązku alimentacyjnego. Obecnie bowiem formalnie jako ojciec wskazany jest Pani mąż, a więc nie można jedynie wystąpić z roszczeniem o alimenty – trzeba bowiem ustalić ojcostwo biologicznego ojca dziecka.
Zgodnie bowiem z treścią art. 85 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„§ 1. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka, albo ten, kto był dawcą komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji.
§ 2. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne”.
W art. 85 § 1 uregulowane zostało domniemanie prawne ojcostwa. Jego przesłanką jest obcowanie z matką dziecka w okresie pomiędzy 300. a 181. dniem przed urodzeniem się dziecka albo dawstwo komórki rozrodczej w przypadku dziecka urodzonego w wyniku dawstwa partnerskiego w procedurze medycznie wspomaganej prokreacji. Wnioskiem domniemania jest ojcostwo dziecka.
W art. 85 § 2 uregulowany został jeden ze sposobów obrony mężczyzny, na rzecz którego przemawia domniemanie z § 1 wynikające z obcowania z matką dziecka w okresie koncepcyjnym. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania jedynie, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne.
Zgodnie natomiast z treścią art. 84 § 4 „domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce. Jeżeli matka dziecka nie żyje, powództwo wytacza się przeciwko dziecku, a jeżeli dziecko nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy”. W art. 84 uregulowany został trzeci sposób ustalania ojcostwa prawnego – orzeczeniem sądu.
W art. 84 § 1 wskazano krąg podmiotów czynnie legitymowanych do wytoczenia powództwa. Obecnie są nimi: dziecko, matka oraz domniemany ojciec dziecka. Legitymacja czynna matki i domniemanego ojca została jednak ograniczona czasowo – nie mogą wytoczyć powództwa po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności (ograniczenie to nie dotyczy dziecka oraz prokuratora – art. 86).
Z uwagi na powyższe powinna Pani najpierw wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża – może to także zrobić biologiczny ojciec. Następnie należy wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa biologicznego ojca i ustalenie alimentów.
Pani Marta urodziła dziecko, które zgodnie z prawem zostało uznane za potomstwo jej męża, ponieważ byli wówczas w małżeństwie. Po roku mąż dowiedział się, że nie jest biologicznym ojcem. Pani Marta wniosła do sądu pozew o zaprzeczenie ojcostwa swojego męża oraz o ustalenie ojcostwa biologicznego ojca dziecka. Po pozytywnym zakończeniu procesu, sąd nałożył na biologicznego ojca obowiązek płacenia alimentów.
Pani Katarzyna przez kilka miesięcy po narodzinach córki żyła w przekonaniu, że jej mąż zaakceptuje sytuację i będzie wychowywał dziecko jak swoje. Po pewnym czasie relacje w rodzinie zaczęły się psuć. Pani Katarzyna, obawiając się o stabilność finansową dziecka, postanowiła wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa męża i jednocześnie złożyła wniosek o ustalenie ojcostwa biologicznego ojca. Po zakończeniu procedur sądowych, biologiczny ojciec został zobowiązany do regularnych alimentów.
Pani Aneta po zdradzie męża zdecydowała się na ratowanie małżeństwa, jednak kilka miesięcy później mąż zażądał rozwodu i zaprzeczenia swojego ojcostwa. Pani Aneta, chcąc zabezpieczyć przyszłość dziecka, wniosła pozew o ustalenie ojcostwa biologicznego ojca. Sąd po rozpatrzeniu sprawy uznał roszczenie i zasądził alimenty na dziecko od biologicznego ojca.
W sytuacji, gdy dziecko formalnie uznane jest za potomstwo męża, a biologicznym ojcem jest inny mężczyzna, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich kroków prawnych. Proces ten obejmuje zaprzeczenie ojcostwa męża, ustalenie ojcostwa biologicznego ojca oraz wystąpienie z roszczeniem o alimenty. Dopiero po pozytywnym zakończeniu tych procedur możliwe jest nałożenie obowiązku alimentacyjnego na biologicznego ojca dziecka. Taka ścieżka prawna pozwala zabezpieczyć interesy dziecka i zapewnić mu należne wsparcie finansowe.
Jeśli znajdują się Państwo w sytuacji wymagającej ustalenia ojcostwa, zaprzeczenia ojcostwa lub dochodzenia alimentów, oferujemy profesjonalne porady prawne online. Nasz zespół doświadczonych prawników pomoże przeanalizować sytuację, przygotować niezbędne dokumenty oraz skutecznie poprowadzić sprawę. Dzięki konsultacjom online mogą Państwo szybko i wygodnie uzyskać wsparcie bez konieczności wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby zapewnić swojemu dziecku należne prawa i bezpieczeństwo finansowe.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Porady Prawne online
Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.
Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu