Ładowanie...

Zmiana opieki nad dzieckiem a obowiązek alimentacyjny, co warto wiedzieć?

Autor: Karolina Grygorcewicz • Opublikowane: 2025-02-18

Kilka lat temu się rozwiodłem. W wyniku rozwodu zostały mi zasądzone alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 1000 zł na każde dziecko. W grudniu 2022 r. starszy syn (17 lat) postanowił, że zamieszka ze mną. Poprosiłem byłą żonę, aby zaczęła płacić alimenty na syna, ale oświadczyła, że nie zrobi tego, i zagroziła, że jak ja przestanę płacić alimenty na niego, to pójdzie do komornika. Złożyłem pozew o zmianę miejsca zamieszkania syna, który wygrałem, sprawa odbyła się w lipcu 2023 r. Obecnie toczy się sprawa o unieważnienie alimentów dla byłej żony. Syn we wrześniu 2023 r. stanie się pełnoletni. Od września 2023 r. rozpocznie studia stacjonarne, więc będzie się jeszcze uczył co najmniej przez 3 lata. W styczniu 2023 złożyłem pozew o unieważnienie alimentów na rzecz byłej żony – czy sąd doprowadzi w ogóle do rozprawy? Aktualnie syn u mnie mieszka i płacę za jego jedzenie (zapewniam mu utrzymanie). Czy w takim razie od września będę mu musiał płacić alimenty na konto, czy wystarczy, że będę go utrzymywał? Czy muszę mieć jakiś dowód na to, że go utrzymuję, czy wystarczy słowna umowa z synem w kwestii moich alimentów dla niego? Do połowy września 2023 r. mogę jeszcze złożyć pozew o alimenty na syna od byłej żony w jego imieniu. Czy to ma jakieś znaczenie, kto go złoży (ja teraz lub syn we wrześniu)? Jak sąd będzie rozpatrywał mój pozew, gdy syn stanie się pełnoletni?

Zmiana opieki nad dzieckiem a obowiązek alimentacyjny, co warto wiedzieć?

Ustanie obowiązku alimentacyjnego

W sprawie o wygaśnięcie (ustanie) obowiązku alimentacyjnego sąd co do zasady wyznacza termin rozprawy celem przesłuchania świadków, a jeśli tacy nie zostali zawnioskowani przez żadną ze stron, to celem przesłuchania stron. Jeśli sąd planowałby wydanie rozstrzygnięcia na posiedzeniu niejawnym (bez udziału stron), to na pewno również o tym Pana poinformuje i zobowiąże do zajęcia ostatecznego stanowiska w sprawie.

Jeśli chodzi o kwestię alimentów na rzecz pełnoletniego syna – tutaj wszystko zależeć będzie od porozumienia Pana z synem. Jeśli syn wyrazi zgodę na to, by wspomagał go Pan finansowo, ale nie obowiązkiem alimentacyjnym, to nie widzę problemu w tym, żeby formalnie Pan tych alimentów nie płacił. Proszę jedynie pamiętać, że wyrok w tym zakresie ciągle jest w mocy i jeśli syn chciałby dochodzić alimentów, to może to uczynić nawet na drodze postępowania egzekucyjnego przeciwko Panu.

Dla celów dowodowych lepszą formą byłoby spisanie krótkiego porozumienia pomiędzy Panem a synem w tym zakresie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pozew o ustalenie obowiązku alimentacyjnego

Nie ma żadnej różnicy w tym, kto złoży pozew o ustalenie obowiązku alimentacyjnego, może to uczynić Pan, dopóki syn nie uzyska pełnoletności, a może być to syn po uzyskaniu pełnoletności. Pan składa pozew i tak w imieniu syna jako jego przedstawiciel ustawowy, a więc działa Pan i tak w jego imieniu i interesie. Jeśli w trakcie postępowania syn uzyskałby pełnoletność, wówczas przestaje być Pan jego reprezentantem w sprawie z mocy prawa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Wyprowadzka pełnoletniego dziecka i unieważnienie alimentów Marek od lat płacił alimenty na swojego pełnoletniego syna, który skończył 20 lat i właśnie przeniósł się do innego miasta, gdzie podjął pracę. Syn samodzielnie się utrzymuje i nie kontynuuje nauki. Marek złożył pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że syn nie potrzebuje już wsparcia finansowego, co zostało potwierdzone przez sąd, który unieważnił alimenty.

 

Ukończenie edukacji a wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego Anna płaciła alimenty na córkę do czasu jej ukończenia studiów licencjackich. Po obronie dyplomu córka podjęła pracę i zdecydowała się nie kontynuować edukacji. Anna złożyła pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że córka jest już niezależna finansowo. Sąd uznał jej racje i alimenty zostały anulowane.

 

Niepełnoletnie dziecko zamieszkuje z ojcem Piotr, po rozwodzie, płacił alimenty na dwójkę dzieci. Gdy starszy syn postanowił zamieszkać z nim, Piotr zwrócił się do byłej żony o rozpoczęcie płacenia alimentów na syna, ale spotkał się z odmową. Złożył więc pozew o ustanie alimentów na syna i zasądzenie alimentów od matki. Sąd przychylił się do jego wniosku, unieważniając jego obowiązek alimentacyjny na syna i nakładając go na byłą żonę.

Podsumowanie

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego może nastąpić w momencie, gdy dziecko staje się samodzielne finansowo, kończy edukację lub zmienia miejsce zamieszkania. Ważne jest, aby w takich przypadkach wystąpić do sądu z odpowiednim pozwem, by formalnie zakończyć obowiązek płacenia alimentów. Każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby właściwie zabezpieczyć swoje interesy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i skuteczne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Porady Prawne online

Dlaczego warto?Numer telefonu pozwoli na kontakt
w przypadku podania nieprawidłowego emaila.
Otrzymasz SMS o wycenie i przygotowaniu
głównej odpowiedzi, a także w przypadku
problemów technicznych. Wiele razy podany
numer pomógł szybciej rozwiązać problem.

Zgadzam się na przesyłanie informacji handlowych przez administratora na podany e-mail zgodnie z ustawą z 18.07.02 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t. j. Dz. U. 2017 poz. 1219, z późn. zm.).

  Wycenę wyślemy do 1 godziny
* W dni robocze w godzinach od 7 do 20.
* W weekendy i święta do 2 godzin.

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Pracujemy 7 dni w tygodniu